Odpowiedź znajdziesz na stronie: Jak się zapisać.
⟶ Zobacz jak się zapisać na kurs
Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) to elektroniczny dokument, generowany w systemie przez wydział komunikacji starostwa powiatowego, zawierający dane i informacje identyfikujące osobę ubiegającą się o wydanie dokumentu stwierdzającego uprawnienia do kierowania pojazdami. Dokument ten jest niezbędny do rozpoczęcia szkolenia oraz przystąpienia do egzaminu.
PKK wydaje się w przypadku:
Wynik pozytywny państwowego egzaminu teoretycznego ważny jest bezterminowo. Dotyczy to osób które przystąpiły i zdały egzamin teoretyczny od dnia 24 lutego 2014 r.
18 lat natomiast zapisać się na kurs można mając 17 lat i 9 miesięcy ale wówczas potrzebna będzie zgoda rodziców lub opiekuna prawnego.
Kurs prawa jazdy przygotowujący Was do egzaminu państwowego składa się z dwóch części:
Część teoretyczna 30 godzin lekcyjnych
Część praktyczna 30 godzin zegarowych za „kółkiem”
Zajęcia praktycznemożna rozpocząć dopiero po ukończeniu części teoretycznej. To jak długo trwa szkolenie zależy tak naprawdę od dyspozycyjności samego kursanta, ale chcąc uśrednić potrzebujecie na kurs około 1,5 miesiąca, plus czas oczekiwania na egzamin państwowy.
Poniżej wymienione są zachowania osoby egzaminowanej zagrażające bezpośrednio życiu i zdrowiu uczestników ruchu drogowego skutkujące przerwaniem egzaminu państwowego.
Na zakończenie kursu prawa jazdy może być przeprowadzony egzamin wewnętrzny. Ma on sprawdzić czy kandydat może podejść do egzaminu państwowego.
Zasady przeprowadzania egzaminu wewnętrznego:
Egzamin wewnętrzny składa się z dwóch części:
Do egzaminu może przystąpić osoba, która odbyła co najmniej minimalną wymaganą programem ilość godzin zajęć teoretycznych i praktycznych.
Warunkiem przeprowadzenia części praktycznej egzaminu wewnętrznego, jest uzyskanie pozytywnego wyniku z części teoretycznej.
Egzamin wewnętrzny przeprowadza instruktor wyznaczony przez kierownika ośrodka szkolenia. Jeżeli instruktor prowadzący nie przeprowadza egzaminu wewnętrznego jest on obowiązany uczestniczyć w tym egzaminie. Zakres części teoretycznej egzaminu, ilość pytań egzaminacyjnych, ich tematyka, sposób oceny egzaminu teoretycznego oraz czas jego przeprowadzenia jest zgodny z zasadami przeprowadzania egzaminu teoretycznego na egzaminie państwowym na prawo jazdy.
Informację o wyniku egzaminu teoretycznego, ilości popełnionych błędów, dacie przeprowadzenia egzaminu, podpisaną przez instruktora prowadzącego oraz osobę szkoloną, umieszcza się w formie pisemnej w dokumentacji uczestnika kursu lub szkolenia.
Zakres części praktycznej egzaminu wewnętrznego, kryteria oceny, oraz czas trwania są zgodne z zasadami przeprowadzania egzaminu praktycznego na egzaminie państwowym na prawo jazdy.
W trakcie przeprowadzania części praktycznej egzaminu wewnętrznego, realizuje się wszystkie przewidziane dla egzaminu państwowego na prawo jazdy zadania egzaminacyjne, bez względu na ilość popełnionych błędów.
W trakcie egzaminu praktycznego instruktor wypełnia kartę przebiegu egzaminu praktycznego i wyszczególnia w niej popełnione przez osobę egzaminowaną błędy.
Po zakończeniu części praktycznej egzaminu wewnętrznego instruktor przeprowadzający egzamin omawia z osobą egzaminowaną popełnione przez nią błędy.
W przypadku zakończenia egzaminu z wynikiem negatywnym, na podstawie wypełnionej karty przebiegu egzaminu praktycznego instruktor prowadzący wraz z osobą egzaminowaną ustala dalszy zakres szkolenia niezbędny do uzyskania wszystkich umiejętności.
Kartę przebiegu egzaminu praktycznego podpisuje instruktor przeprowadzający egzamin, instruktor prowadzący i osoba egzaminowana.
Kartę przebiegu egzaminu wewnętrznego otrzymuje osoba egzaminowana. Jako kartę przebiegu egzaminu wewnętrznego wykorzystuje się kartę przebiegu egzaminu praktycznego stosowaną do przeprowadzania egzaminów państwowych na prawo jazdy.
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego wyznacza termin egzaminu państwowego umożliwiający przeprowadzenie egzaminu państwowego w okresie nie dłuższym niż 30 dni od dnia złożenia wymaganych dokumentów i wydaje zaświadczenie o jego wyznaczeniu.
Czas trwania części teoretycznej egzaminu państwowego wynosi 25 minut.
Część praktyczna egzaminu państwowego przeprowadzanego w zakresie prawa jazdy kategorii B egzaminator może zakończyć egzamin po upływie 25 minut, jeżeli zostały wykonane wszystkie wymagane zadania egzaminacyjne, a wynik egzaminu jest pozytywny.
Czas oczekiwania na nowe prawo jazdy zamówione w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie wynosi obecnie około dwóch tygodni. Jednak zaraz po zdaniu egzaminu czeka Cię wizyta w starostwie w celu wniesienia opłaty za wydanie dokumentu.
Wysokość takiej opłaty na dzień 01/01/2020 to 100,50 zł
Stan realizacji można sprawdzić na stronie info-car